cze 02 2004

Mózg - nie każdy go posiada ale warto o...


Komentarze: 6

Ten niezwykły organ intryguje ludzi od wieków. Jak bardzo zmieniały sie poglądy z nimi związane łatwo zauważyć śledząc historie.

Przed wiekami ludzie uważali mozg za gaz znajdujący sie poza naszym ciałem. Starożytni Grecy (w tym sam Arystoteles) twierdzili, ze za wszystkie nasze uczucia, a także pamięć - odpowiada serce. Hipokrates prawdopodobnie jako pierwszy zauważył niezwykłą zależność uszkodzenia mózgu pośród zranionych na wojnie żołnierzy. Zwrócił uwagę na fakt występowania objawów po przeciwnej stronie ciała (uszkodzona prawa cześć mózgu, powodowała paraliż lub niedowład w lewej i odwrotnie). W miarę rozwoju nauki, ludzie zaczęli wiązać z mózgiem coraz więcej funkcji. Dopiero w XX wiek postęp techniczny spowodował większe zainteresowanie tym narządem. Jeszcze w latach trzydziestych sadzono, ze mozg jest bardzo prostym i nieskomplikowanym fragmentem naszego ciała. Taki model utrzymywał sie do lat pięćdziesiątych. Wtedy to nastąpił prawdziwy boom na wszelkiego rodzaju eksperymenty związane z mózgiem. Okazało sie, ze nasz mozg jest niesamowita skarbnica wiedzy, o wręcz nieograniczonej możliwości
pojmowania i zapamiętywania. Problem stanowi jedynie fakt, ze nie potrafimy korzystać w niego w pełni. Niektórzy mówią o wykorzystaniu 10%, inni 5%, a jeszcze inni tylko 1% naszych zdolności. 

Najważniejszym odkryciem było dowiedzenie, ze nasz mozg składa sie z dwóch półkul, zbliżonym do dwóch uzupełniających sie narządów, tworzących to, co nazywamy mózgiem. Każda z nich specjalizuje sie w innych zadaniach.

Prawa półkula, dominuje w sferze umysłowej. Znajdują sie w niej ośrodki odpowiedzialne za wyobraźnię, holistyczność (odbiera wiele informacji jednocześnie, myślenie kompleksowe), przestrzenność, metaforyczność, emocjonalność, uduchowienie, muzykalność, uzdolnienia plastyczne, seks i sny. Poza tym kontroluje lewa stronę naszego ciała.

Lewa półkula - określana jako logiczna - zajmuje sie mowa, analiza i logika. Ma również charakter sekwencyjny, matematyczny i dosłowny. Kontroluje prawa strona twojego ciała.

 Udowodniono, ze osoby korzystające tylko z jednej półkuli, maja problemy z druga. Przyjęło sie, ze osoby o umysłach ścisłych, często nie maja zdolności humanistycznych i na odwrót. Problem może leżeć w braku chęci (czy tez zrozumienia) rozwijania ich w sposób systematyczny i równomierny. Być może zbyt wiele uwagi ludzie przykładają do rozwijania konkretnych umiejętności, całkowicie rezygnując z pracy nad całokształtem. 

Nowoczesne sposoby nauczania bazują na efektywnym wykorzystaniu całego mózgu. Dlatego "ścisłe" poznawanie regułek, czy tez pamięciowe przyswajanie wiedzy, będziemy łączyć z ruchem, obrazem, uczuciem, w taki sposób, aby proces zapamiętywania był kompleksowy, a tym samym prostszy i efektywny.

 

 

buahaha : :
16 czerwca 2004, 10:03
fajnie to napisałaś,bardzo ciekawa sprawa z tym mózgiem Pozdrowienia
Justyna
10 czerwca 2004, 12:06
hej niechce mi sie czytac jak anrazie noetki ale widze ze dawno tu niepisalas wiec napisz nowa notke to ja skomentuje potem. pozdro dla wszystkich odwiedziajacych blog gandzi.papatki:*
rysa
06 czerwca 2004, 12:42
;] mózg;] fajna rzecz, którą każdy ma, lecz nie kązdy używa ;] pech się mówi ;]
kRowa;]
05 czerwca 2004, 23:07
a ja nie mam takich luksusów;]
puma
03 czerwca 2004, 21:25
:> nawracasz się kurde. zawiasz pisze o ufo itp. a ta o mózgu :D oj dziewczęta...;]
ZawiaS ;]
03 czerwca 2004, 16:02
kazdy ma mózg ....no moze nie kaszdy :) hahah :D ale trza go umiejetnie wykorzystac :D

Dodaj komentarz